Не можете визначитися з тим, що саме робити? Брикети або гранули? Якщо брикети, то які?

Давайте спробуємо розібратися. Для того щоб остаточно визначитися необхідно гарненько все підрахувати і зважити.

Як Ви вже напевно знаєте брикети в своїй основній масі поділяються на 3 види. Це так звані брикети типу Pini&Kay (Піні Кей брикети виготовлені на екструдерних або шнекових пресах), RUF (Руф, брикети отримані на гідравлічних пресах, назва брикета завдяки однойменній фірмі, що випускає преса), Nestro (Нестро або брикети отримані на ударно-механічних пресах).

Гранула ж в основному відрізняється за діаметром, основні – це 6, 8 і 10 мм. Отже, що ж необхідно враховувати?

Неправильний підхід до вибору остаточного продукту за його остаточною вартістю. Хтось може подумати «Піні Кей має найвищу вартість, значить буду робити його». Або,« гранула дорожче брикету, будемо пресувати гранулу».

Сушильний комплекс це універсальний вузол, як для гранулювання, так і для брикетування.

У кожного виробництва своя калькуляція затрат і відповідно собівартість тонни готового продукту. Приміром, хтось змушений щомісяця платити оренду, а хтось розмістив обладнання в своєму приміщенні або на своїй території. Також різною може бути вартість сировини. Для когось це побічний продукт основного виду діяльності, а хтось щодня думає де б подешевше купити тирсу або дрова.

Ми розглянемо чотири чинники, що впливають на вибір пресуючого вузла.

  • кількість сировини;
  • електроенергія;
  • кількість обслуговуючого персоналу;
  • вартість.

Звичайно є й інші аргументи на користь того чи іншого обладнання. Такі як надійність, частота ТО і його вартість, вартість запасних частин … Але ми зупинимося докладніше на чотирьох перерахованих вище.

 

1. Перше, що потрібно врахувати!

Яке реальна кількість сировини у Вас є, чи буде. Іншими словами на яку продуктивність Ви зможете вийти. Вважаємо кількість сировини на годину. Якщо все що у Вас є це 300 – 500 кг на годину то, швидше за все, Вам доведеться вибирати свій варіант серед брикетуючим пресів. Чому?

Не є секретом те, що переважна більшість виробництв, що виготовляють паливну гранулу в Україні будуються на відновлених грануляторах ОГМ 1,5. Але таке виробництво виправдано, тільки якщо у Вас кількість сировини починаючи від 800 кг і більше. Звичайно є гранулятори і меншої продуктивності.

Приміром, може бути гранулятор ОГМ 0,8 які можуть забезпечити до 400 кг гранул за годину. Але наскільки це виправдано? Що говорять цифри?

Вузол гранулювання з таким гранулятором має потужність в районі 80 кВт номінальної потужності встановлених електродвигунів і мотор-редукторів.

Загальні орієнтовні витрати по електроенергії на виготовлення 1 т брикету або пелет при середній продуктивності 400 кг / год представлені в табл. 1.

Пресуючий вузол

Номінальна потужність, кВт

Усереднена продуктивність

Витрати електроенергії на 1 т готового продукту

ОГМ 0,8

80

400

200

Ударно-механічний прес

26,4

400

66

Прес гідравлічний

33

400

82,5

Прес екструдерний

45

400

112,5

Як бачите, найбільші витрати на електроенергію має вузол пресування на базі гранулятора ОГМ 0,8. Звичайно крім ОГМ 0,8 є й інші гранулятори невеликої продуктивності та потужності. Це так звані гранулятори з плоскою матрицею, в яких сама матриця і площина обертання роликів розташовані горизонтально. Є досить багато пропозицій по такому обладнанню з різних країн: Китай, Чехословаччина, Німеччина … Однак нам ще не зустрічався гідний недорогий гранулятор подібного типу.

Якщо у Вас є інформація про таку машину будемо раді вивчити її.

З дорогих варіантів гранулятора з плоскою матрицею найпоширенішими в нашому регіоні є гранулятори фірми KAHL виробництва Німеччини. Але, як Ви напевно здогадуєтесь, ціна лякає – близько 60-70 тисяч Євро за машину продуктивністю 500 кг / год.

2. Персонал.

Крім того, є ще один аргумент на користь вибору брикетування в разі невеликої кількості сировини – це кількість обслуговуючого персоналу. Зазвичай для гранулювання необхідно на 1 – 2 людини, в порівнянні з брикетуванням, збільшити робочий штат. (Цей аргумент справедливий лише в разі використання преса ударно-механічного типу (Нестрой) або РУФ).

3. Електроенергія.

Крім кількості робочого персоналу, для підрахунку собівартості виготовлення 1 тонни брикету або гранули велике значення має кількість спожитої електроенергії. В таблиці 2 наведено орієнтовні дані затрат по електроенергії і робочій силі на виготовлення 1 тони готового продукту.

Тип пресування

Електроенергія (вузол пресування), кВт

Електроенергія (сушка на базі АВМ 065), кВт

Загальна електроенергія, кВт

Кількість обслуговуючого персоналу

Людино-години

Экструдер, 400 кг/г

112,5

130

242,5

4

11

Ударно-мехаічний 400 кг/г

66

73

139

3

7,5

Ударно-механічний 800 кг/г

48,5

37

85,5

3

3,75

Гидравлічний 400 кг/г

82,5

73

155,5

3

7,5

Гранулювання по типу ОГМ 1.5, 1000 кг/г

106

58

164

5

5

4. Вартість обладнання (орієнтовна).

Найдоступнішим вузлом пресування з вищезазначених є Екструдерний прес. Його вартість коливається від 120 до 150 т.грн. Ударно-механічний обійдеться, в залежності від продуктивності, від 160 до 280 т.грн. Гідравлічний прес типу RUF в районі 60000 Євро. Вузол гранулювання на базі ОГМ 1,5 від 450 т.грн. Зазвичай гранулювання обходиться в 1,5 рази дорожче ніж брикетування.

 

Звичайно, само собою виникає питання про збут того чи іншого продукту.

Найпопулярнішим брикетом є брикет Pini & Kay.

Приблизно такий самий інтерес має хороша гранула.

Брикет типу RUF продається переважно у Німеччину, Бельгію та Австрію.

Ударно-механічний брикет має меншу популярність. Його застосовують як на промислових підприємствах (теплоелектростанції …) так і в побуті. Пакують цей брикет як в Біг-беги так і в пачки по 10 кг.

 

Що стосується цін готового продукту.

Орієнтовно вони виглядають так:

  • Pini&Kay – 85-110 Евро (Торцьований в пачках по 10 кг)
  • Гранула – 90-110 Евро
  • RUF – 80-100 Евро
  • Ударно-механічний – 70-90 Евро.

Це тільки орієнтовні ціни. Вони можуть варіюватися в залежності від сезону, потужності Вашого виробництва, тривалості та суворості зими та інших факторів.

 

Який же висновок можна зробити в кінці?

  1. Варіант: Достатньо сировини (якого вистачить хоча б на 800 кг / год готового продукту) і гарні інвестиції – ставте гранулювання.
  2. Варіант: Достатньо сировини, але обмежені інвестиції – брикетування (причому можливо два варіанти: два Екструдерні преса або 1 ударно-механічний прес великої продуктивності).
  3. Варіант: Сировини на 400 – 500 кг / год готового продукту і небажання ставити складне в експлуатації обладнання – ударно-механічний прес відповідної продуктивності.
  4. Варіант: Сировини на 400 – 500 кг / год готового продукту, бажання виробляти якісний і популярний продукт – ставте прес Екструдерний.